KRVAVÁ KVETNÁ NEDEĽA: Dva kostoly v Egypte zasiahli bomby

09.04.2017 Celý región

Káhira 9. apríla (TASR) - Na 26 sa zvýšil počet obetí dnešného útoku na kostol koptských kresťanov v egyptskom meste Tanta asi 60 kilometrov severne od Káhiry. Takmer 70 ľudí je zranených.
Prečítajte si aj: Takto A. Kiska a A. Danko reagovali na útoky v Egypte

K výbuchu došlo v čase, keď bol kostol plný veriacich sláviacich Kvetnú nedeľu. Ide o najnovší zo série útokov namierených proti koptským kresťanom, ktorých v Egypte žije približne osem miliónov, a tvoria tak desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny.
Prečítajte si aj: Medzi obeťami a zranenými v Egypte nie sú Slováci

Útok v kostole vzápätí odsúdil pápež František, ktorý o niekoľko týždňov plánuje návštevu Egypta. Hlavu katolíckej cirkvi o útoku informovali odkazom na kúsku papiera v čase, keď si pripomínal Kvetnú nedeľu počas slávnostných obradov na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pápež si krátko pred tým pripomenul obete piatkového útoku nákladným autom v Štokholme.

František vyjadril hlbokú sústrasť "môjmu bratovi, pápežovi Tawadrosovi II, koptskej cirkvi a všetkým milovaným Egypťanom". Dodal, že sa modlí za všetkých mŕtvych a ranených.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zvolal po útoku krízové zasadnutie rady pre národnú obranu, oznámila štátna televízia. Na stretnutí by sa mali prerokovať "dôsledky" tohto činu.

Útok na koptský kostol v Alexandrii neprežilo najmenej 11 ľudí
 
Prinajmenšom 11 obetí a 35 zranených si vyžiadal druhý útok počas dnešnej Kvetnej nedele na kostol koptských kresťanov v Egypte. Informovalo o tom egyptské ministerstvo zdravotníctva.

Druhá nálož vybuchla popoludní pred kostolom v meste Alexandria asi 200 kilometrov severozápadne od Káhiry, kde koptský pápež Tawadros II odslúžil slávnostnú omšu pri príležitosti Kvetnej nedele.

Solidaritu s obeťami útoku a sústrasť rodinám obetí z mesta Tanta v delte rieky Níl vyjadril v písomnom vyhlásení aj francúzsky prezident Francois Hollande. Egypt sa podľa neho znova stal terčom teroristov, "ktorí chcú zničiť tamojšiu jednotu a rozmanitosť". Francúzsko spoločne s egyptskými úradmi urobí všetko pre porazenie terorizmu, dodal.

Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a neskôr armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.

Okrem toho sa kopti sťažujú na diskrimináciu, keďže je pre nich prakticky nemožné získať vplyvné miesta v súdnictve, na vysokých školách či v policajných zložkách.

K útokom sa prihlásil Islamský štát
 
K dnešným útokom sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS). Na islamistov napojená tlačová agentúra Amak informovala prostredníctvom online vyhlásenia, že útoky v mestách Tanta a Alexandria spáchali militanti zo sinajskej odnože extrémistickej organizácie Islamský štát. Egyptskí extrémisti napojení na IS sú aktívni prevažne v severnej oblasti Sinajského polostrova.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nariadil okamžité nasadenie armády v okolí dôležitých budov po celej krajine.

Vojaci by mali - na základe prezidentského nariadenia - hliadkovať v okolí takýchto objektov spoločne s policajnými zložkami, oznámila egyptská štátna televízia.

Dovedna si oba výbuchy vyžiadali najmenej 43 mŕtvych a vyše 100 zranených; medzi obeťami sú aj minimálne traja policajti.

Výbuch pred kostolom sv. Marka v Alexandrii mal na svedomí samovražedný atentátnik, ktorého zastavil policajt pred vstupom do chrámu. Krátko predtým tam slúžil slávnostnú bohoslužbu koptský pápež Tawadros II.; v čase výbuchu sa stále nachádzal v budove, avšak vyviazol bez zranení.

Egyptský prezident Sísí zvolal po útoku krízové zasadnutie rady obrany štátu a následne rozhodol o nasadení armády pri zaisťovaní bezpečnosti.

Na dvojdňovú návštevu Egypta by mala 28. apríla pricestovať hlava katolíckej cirkvi, pápež František, ktorý dnes nad udalosťami v Egypte vyjadril hlboké poľutovanie.
 

Vyberte región

mark